EKOSAAT

Ekosaat
Patent no: 2002/01040
2015/19721

Yerel saate göre seçmeli çok kadranlı Ekonomik Saat. Bu buluş (ekosaat), duvardaki saate ilk bakıldığında yerel saate göre  önceden seçilmiş olan ülke veya şehir saatlerini hiçbir hesaplamaya gerek kalmadan belirlemeyi sağlar. Kullanılan yerel saatler bulunduğu ülkenin saatini gösterir. Dünyanın diğer meridyen ve paralellerindeki ülke veya şehirlerinin saatlerini göstermez. ekosaat bu özelliği ile diğer saatleri duvardan indirecektir.

Dünya üzerindeki değişik konumlarda bulunan ülkelerin birbirlerine olan saat farkları bir ve katları şeklinde ifade edilir. Tüm Saat kadranlarında saat kolu”Akrep: Kısa siyah kol”, Dakika kolu”Yelkovan :uzun siyah kol” ve kırmızı saniye kolu bulunur.
Ekosaate baktığınızda ortadaki beyaz kadran Türkiye saatini gösterir. örnek verilirse Türkiyede saat öğlen 1 i 15  geçiyorsa, LONDRA saatini bilmek istediğimizde ; En içteki beyaz yerel Türkiye kadranındaki 1 çizgisinin hizasında (yeşil içinde) londra çemberinde 11 yazdığı görülür.dakika kolu 15 geçeyi gösterdiğine göre Londrada saat 11 i 15 geçiyordur. Dakika değeri iç kadrandaki dakika  kolunun gösterdiği değerdir. Saat farkları herzaman tam sayı ile ifade edilir. NEWYORK TA Saati merak ediyorsak 1 cizgisi hizasında Newyork bandındaki(pembe içinde) rakamın 6 yı gösterdiğini görürüz. Newyork bandında sola doğru ok işareti olduğu için bizden geride oldukları yani sabah 6 yı 15 geçiyor olduğu anlaşılır.

Print

Print

mazlum_akay_40x40_saat_006sol

mazlum_akay_40x40_saat_005

mazlum_akay_40x40_saat_004

 

web sitesınde ekosaat uygulaması kullanmak isteyenlerin mail le bağlantı kurmaları rica olunur.

Dikkat!.. İzinsiz ekosaat kullanılması patentlerin korunması hk kanun hükümlerine tabidir.

Bir Cevap Yazın