Ayşegül Erdoğ ders Notları

ÖNSÖZ

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adı ile,

Esirgeyen ve bağışlayan, kâinatın ve hesap gününün tek sahibi ve hâkimi, varlığımızın da tek sahibi olan, sayısız maddi ve manevi nimetleri ile lûtuflandıran, kullarını nûruna kavuşturmak için daimi vesileler yaratan, darda olana yetişen, belâ ve imtihanlarını kazanç vesilesi kılan, kalpleri mesken kılan, apaçık kitap ile zoru kolaylaştıran Allah-u Teâlâ’ya sayısız hamd olsun.

Peygamberlerin sonuncusu, âlemlerin rahmeti, dinin doğru uygulayıcısı, insanlığın kâmili, vesilelerin en keremlisi, Allah’ın sevgilisi, ümmetine merhameti bol, şânı yüce Peygamberimiz Hz.Muhammed sallallah-ü aleyhi ve sellem’e , temiz ve pâk ehl-i beytine, şerefli ashabına, yolundan gelen hayırlı insanlara selâm olsun.

Şüphe yok ki nimetlerin en kıymetlisi İman ve İslâm ile şereflenmek, öğrenilenlerin ışığında, bilgileri hayatımıza geçirmektir. Bu kitabı yazmaya sevk eden şeylerin başında, Esmâ’nın hayata geçirme konusundaki faydasına olan inancım gelmiştir. Eğer insan din konusunda ciddi ise, yani imanı Allah’ı tanımaya yönelmiş ve bu yöneliş her türlü yönelişin önüne geçebiliyorsa, Esmâ’dan muhakkak bir fayda sağlayacaktır. Çünkü Esma, bir bakıma bize Allah’ın Ahlâk’ını öğretirken, diğer bakımdan da umarım bizi bu ahlâkla ahlâklandıracaktır.

Yine bu yazılış sebeplerinden bir diğeri, bu konuları anlattığım arkadaşlarımın not tutmaya çalışmaları ve zorlanmalarıdır. Yoksa böyle bir konuda umuma açılmak asla haddim değildir. Kendim senelerdir zevk alarak Gazzali hazretlerinin İlâhi Ahlâk adlı kitabını okuduğumda, bizden genç olanların anlayabilmesi için biraz daha anlaşılabilen dil ile olsa diye düşünürken, bu dili kendim kullanacağım aklıma bile gelmemişti. Acizane olsa da iyi niyet içinde hazırlanmış olan bu kitabın yararlı olacağını ümit ederek, seviniyorum.

Bu konuda bana destek veren gönül dostlarıma teşekkür ediyorum, çalışmalarıma yaptıkları katkılar dolayısı ile, hepimizin bu isimlerle isimlenmemiz için dua ediyorum.

Son olarak, yoluma ışık olan büyüklerimi ve varlığımın sebebi olan babamı rahmetle, annemi de hürmetle anarak Allah’a emanet olunuz, diyorum.

1 Mayıs 2003 Meram Konya

Ayşegül Erdoğ

 

LÜTFEN !…

DERSLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ….

Bir Cevap Yazın