Alıçla tedavi

ALIÇ

Güçlü kokulu beyaz çiçekli bir ağaçtır. Yurdumuzda kırmızı ve sarı meyve veren türleri vardır. Sarı meyveliler daha iridir. Elmayı andıran tadı olan içinde bir kaç çekirdek olan meyvelerinde, flavonoid glükozit, organik asitler, tanen, şeker, kokulu yağ, B ve C vitaminleri ve pektin vardır. Bitkinin çiçek, yaprak ve meyvelerinde (Daha az) bulunan bu maddeler bitkiye ilaç olarak değer kazandırır. Beyaz çiçekler (pembeleri değil) yüksek tansiyon tedavisinde başarı sağlar.

Alıç’ın Kullanıldığı Rahatsızlıklar:
Tansiyon düşürücü, ağrı kesici, sakinleştirici, kalp ve dolaşım sistemi düzenleyicisi, damar sertliği giderici ve Angina Pectoris’te iyileştirici etkilidirler. Başağrısı, migren, menopoz sancıları ve uykusuzlukta da iyi etkileri görülmüştür.

Kalp damar sistemi hastalıkları, tansiyon, ritim bozukluğu, menopoz, uykusuzluk, artrit, hazımsızlıkta ve antioksidan olarak kullanılmaktadır.
1000 ayrı türü varolan ve özellikle yüksek tansiyon rahatsızlıklarına karşı favori bir bitki olan alıç güvenilir ve yan etkisi olmayan bir bitkidir. Genellikle beyaz, nadiren güzel pembe çiçeklere sahip olan alıcın; mevsiminde meyve, diğer zamanlarda ise çiçeği; çay veya tentür olarak kullanılmaktadır.


Yüksek tansiyonun dengelenmesinin yanı sıra; sindirim sistemini uyararak hazmettirici, idrar söktürücü, menopoz sıkıntılarına karşı, kalpteki ritm bozukluğuna karşı, yatıştırıcı özelliği sayesinde uykusuzluğa karşı, artrite karşı (eklem ve kas iltihabı), kalp kaslarını kuvvetlendirici olarak güvenli ve etkili bir bitkisel drogdur. Bilinen tek yan etkisi ise kabızlık yapmasıdır.
Alıç kan akışını düzenleyerek, kalp kaslarını çalıştırıp geliştirmekte ve dolayısıyla kalp kaslarını güçlendirmektedir. Kroner damar rahatsızlıklarında; kalbe yeterli kan pompalanamaması durumunda, oksijen azlığı durumunda, kalbi korumaktadır.
Ayrıca damarların iç çeperini güçlendirdiği kanıtlanmış olup kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Hazmettirici özelliği sayesinde özellikle kalp hastalarının Alıçın doğadaki hali gaz sıkışmasını engellemektedir.
Kalp ve kroner sistemimiz için bu kadar faydalı etken maddeyi içerisinde barındıran alıcı, kalp dostu ilan etmem fazla abartılı olmayacaktır.
Özellikle günümüzde genç yaştaki kişilerde bile yaygın olarak rastlanan romatoit artrit ciddi sıkıntılara yol açmakta ve dayanılmaz ağrılara sebep olmaktadır. Birçok kullanıcının geri dönüşümlerde bildirdiği üzere alıç ve propolisi birlikte kullanmak oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Alıç Kullanım Şekli ve Dozaj
Antioksidan özelliğe sahip olan alıcın; her mevsimde etkin sonuç almanız adına doğal sirkesini kullanmanızı tavsiye ederim.

Alıçın aktardaki hali
Sirke olarak kullanımı için; 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı alıç sirkesi ilave edilerek, sabah ve akşam aç karnına içilir.

Çay için; 1 tatlı kaşığı öğütülerek küçük parçacıklar haline getirilmiş alıç, 1 bardak kaynaı suya atılıp 4 dakika demlendirildikten sonra süzülerek günde iki kez içilir.
Tentür hazırlamak için; 60 gram alıç meyvesi; 100 mİ alkol ve 100 mİ su ile karıştırılıp; ağzı kapalı olarak ve koyu renkli cam bir şişede 20 gün karanlık ve serin bir ortamda bekletilip her gün çalkalamak suretiyle kullanıma hazır hale getirilir. Elde edilen tenlinden 1 bardak su içerisine 30 damla damlatılarak günde 2 kez içilir.
Ekstrakt kullanımı için; Aktarlarda hazır olarak bulunan alıç ekstresinden; 1 bardak suya 15 damla alıç ekstresi katılıp günde 2 kere içilir.

Macun yapımı için; 100 gram öğütülerek toz haline getirilmiş alıç çiçeği tozu, bir kilogram bal veya pekmez veya 1/1 oranda bal pekmez karışımıyla birlikte karıştırılarak macun haline getirilir. Elde edilen macundan giınde3 kez l‘er tatlı kaşığı yutulur.

Uygulamalarda istenilen sonuca ulaşana kadar 6 haftada bir 15 gün ara verilerek kür uygulaması yapılmalıdır.

Alıç Nasıl Hazırlanır;
Doğada kendiliğinden yetişen bir ağaç olan alıç, elma olarak aşılandığından giderek azalmaktadır. Ağacın baharda toplanacak beyaz çiçekleri için çevrede ve ağaçta ilaçlama yapılmamış olmasına dikkat etmek gereklidir. Yaprak ve meyveler taze ya da kurutularak kullanılabilirler. Taze alıç meyvesi çok yenirse bağırsak yumuşatıcı etkisi vardır.
Alıçtan marmelat yapılarak saklanabilir ve uzun süre kullanılabilir.

Uyarı: Alıç türü ve çiçekleri bilen biri yardımıyla toplanmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Hamilelik esnasında; güvenli olup olmadığı henüz kesinleştirilmediği için hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaması gereken bir üründür. Ayrıca kanı sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması durumunda hekim bilgisi dahilinde kullanmanızı tavsiye ederi

Bir Cevap Yazın